Browsing "Çizim Teknikleri"
Kas 2, 2011 - Çizim Teknikleri    16 Comments

Geometrik Şekillerin Çizimi

Geometrik Şekillerin Çizimi nasıl olur bundan bahsedicez. Çalışma basitleştirilmiş ve güzel bir usluple anlatılmış. umarım hoşunuza gider :)

iyi çizimler.

 

geometrik şekillerin çizimi

Devamını OKU »

Eki 4, 2011 - Çizim Teknikleri    2 Comments

Joker Çizimi

1.Adım : Bugun bu dersde ünlü kahraman Joker çizicez. Neyse Uzatmayalım ve Dersimize Başlayalım.Öncelikle Jokerimizin Yüzünü Çizelim Ardından Yüzüme Bir Kaç Çizgi Atacağız.Bu Çizgiler Gözümüzün Ağzımızın Nerede Olduğunu Saptamak İçin İşimize Yarayacaktır.Şimdi Omuzunu ve Saçını da Çizdik mi İlk Adım Tamamdır.

joker çizimi

Devamını OKU »

Ağu 23, 2011 - Çizim Teknikleri    5 Comments

insan Figürlerinde Oran Ve ölçü

İnsan Figürlerinde Oran ve Ölçü

İnsan resimleri yaparken vücut parçalarının birbirine olan oranlarına dikkat etmeliyiz. Elbiseli çalışmalarda da bu ölçüler esas alınırsa, yaptığımız resimler, modelin yaşına ve yapısına uygun olur. Resim çalışmalarında baş ölçüsü birim olarak kabul edilirse, yetişkin bir insanda baş, vücudun yedide biri ya da sekizde biri kadar olmalıdır. Zayıf veya şişman, uzun boylu ya da kısa boylu olmak, bu durumu değiştirmez. Bebek ve çocuklarda baş, diğer organlara göre daha büyüktür. Erkekte omuz genişliği, baş genişliğinin iki buçuk katı, kadında ise iki katıdır. Ayak büyüklüğü erkek ve kadında baş ölçüsü kadar, el büyüklüğü ise yüz uzunluğu kadardır. Her iki kolun yanlara açılmış durumdaki uzunluğu, o kimsenin boyu kadardır. Omuzdan dirseğe, dirsekten bileğe kadar olan uzaklıklar biribirine eşittir. Eller aşağı doğru uzatıldığında, parmak uçları, diz ile kalça arasında tam ortaya gelir.
Devamını OKU »

Ağu 23, 2011 - Çizim Teknikleri    Yorum Yok

Insan çizimi bilgileri, Kağıtta kompozisyon

1. Burada 1. basamaktayız. Süslü bir şey yok. Sadece bizim temel parçamız olacak çöp adam figürümüz var. Not alın, beden 6 – 7 KAFA uzunluğunda olacak. kişiden kişiye ve duruşumuza göre bu oran değişebiliyor. Genelde 6-7 kafa çıkar.
Omuzlar tepeden 1 buçuk kafa aşağıda. Omuzlar ve kalçalar 2 kafa genişliğinde.
Kalçalar 3 kafa aşağıda.
Dizler 5 kafa aşağıda.
Bu aşamada gevşek ama oranlamalarınızda temkinli olun. temelimiz buna göre olucak. Model ve figür çizerken işinize yarıyacaktır.
insan figürünü kağıtta oturtma Devamını OKU »
Ağu 23, 2011 - Çizim Teknikleri, Natürmort    Yorum Yok

Natürmort – Masada biber çizimi adım adım

biber çizimi natürmort

Bir natürmorta derinlik hissi kazandırmak için kullanacağınız yöntemlerden biri, kompozisyonu önce sulu boyayla çalışmak olacaktır. Bu etkileyici biber çizimim elde etmek için sanatçı önce, ana taslak üzerine açık tonlarda kırmızı ve yeşil sulu boya çalışarak renkli bir yüzey elde etmiş, ardından çizimi suda çözülen kalemle tamamlamış.

Püf noktaları
Devamını OKU »

Ağu 23, 2011 - Çizim Teknikleri, Natürmort    1 Yorum

Şişe, sürahi ve bardak ile natürmort

Şişe, sürahi ve bardak ile natürmort

Karakalem
Karakalem tekniği ile dilediğiniz kompozisyonu tek renk olarak çalışabilirsiniz. Ayrıca bu çalışmalar resimleyeceğiniz yağlı boyalar için egzersiz niteliği taşıyacaktır. Eskiz defterlerine gerçekleştireceğiniz bu çalışmalar ilerde muhteşem tablolara dönüşebilirler.
sürahi, şişe bardak çizimi
Yüzyıllardır ressamların vazgeçemediği bir malzeme olan kurşun kalem ve kömür kalemle gerçekleştirilen karakalem çalışmalar, izleyenlerde her zaman farklı bir hayranlık uyandırmışlardır. Yağlı boya ve sulu boya çalışmaların renk zenginliğini bir kenara bırakarak oluşturulan bu ışık-gölge ve kontür çalışmaları, başlı başına birer sanat eseri olmalarının yanı sıra, renkli çalışmalar için yol gösterici bir rol üstlenirler.

Bu bölümümüzde teknikten biraz bahsetmenin yanı sıra sizlere karakalem çalışmaya başlamanız için size kısa bir örnek sunuyoruz. Adımları takip ederek kağıt, kalem ve silgi yardımıyla evinizde kolayca bulabileceğiniz malzemelerle oldukça keyifli bir çalışma gerçekleştireceğiz.

En temel resim malzemesi
Kurşun kalem en temel resim malzemesidir. Resme başlayanların mutlaka üzerinde çalışması gereken kompozisyon ve ışık-gölge tekniklerini kara kalem resimlerle geliştirmek en uygun çalışma yöntemi olacaktır. Boyaların kendilerine has özelliklerini ve teknik zorluklarını bir kenara bırakarak, kara kalem çalışmalarla resme ilk adımınızı atabilirsiniz.

Ortaya çıkan sonuç sizi tatmin edene dek, aynı ya da benzer konular üzerinde çalışmanızı tavsiye ederiz. Hazırlayacağınız bir natürmort düzenleme ya da yakınlarınızın size modellik yapmalarıyla, ileride renkli çalışabileceğiniz kompozisyonlar için referans alabileceğiniz çalışmalar ya da hızlı eskizler gerçekleştirebilirsiniz.

Kara kalem çalışmaları için çeşitli yumuşaklıklarda kurşun kalemlerin yanı sıra kömür kalem ya da füzen benzeri malzemelerle birlikte hamur silgi kullanabilirsiniz. Böylece resimlerinizdeki ışık-gölge dağılımını dengeler ve hataları daha kolay giderebilirsiniz. Başlangıç olarak “H” benzeri sert kalemlerle çalışmanız ve resminiz ilerledikçe daha yumuşak kalemlere geçmeniz, ışık-gölge dağılımını dengede tutmanıza yardımcı olacaktır. Tabi kağıt seçiminiz de oldukça önemli. Dokulu kağıtlar, üzerlerinde daha fazla kalem izi tutacağından, resminiz size daha çekici görünecektir. Yine de yeni başlayanların daha az dokulu ve az gramajlı kağıtlar tercih etmesini tavsiye ederiz. Aksi takdirde resmi fazla koyultarak bir anda tamamen kararmış bir desenle karşı karşıya kalabilirsiniz.

natürmort çizimi

1) Objelerin taslaklarını çıkartın Kağıdınız üzerine objeleri yerleştirmenize yardımcı olması için kağıdınızı eşit büyüklükte karelere bölebilirsiniz. Üç objeji de sadece kontür olarak, 2B kaleminizi kağıda fazla bastırmadan kağıda yerleştirmeye çalışın. Objelerin ayrıntılarına girmeyin ve yanlışlık yapmaktan korkmayın.

natürmort nasıl çizilir

2) Taslağı tamamlayın Objelerin kağıt üzerine yerleşimi sizi tatmin ediyor ise, şişe ve sürahi üzerindeki küçük detayları ekleyebilirsiniz. Kağıda doğru yerleşmiş ve birbirleriyle doğru ilişkilendirilmiş nesneler gölgelendirmeye hazırlar.

natürmort çizim örnekleri

3) Şişeyi gölgelendirin Işığın nesnelerin üzerine nasıl düştüğünü dikkatlice inceleyin. Kömür kalemle çalışmaya başlayarak gölgelendirmelere başlayın. Sivri uçlu kömür kalemle yapacağınız sert ve yumuşak kalem darbeleriyle, ışıklı bölgelere geçmemeye dikkat ederek şişeyi gölgelendirin. Şişenin yuvarlak formunu vermek için dönen formunu takip eden çizgiler kullanmaya çalışın.

natürmort çizimi adım adım

4) Bardağa form kazandırın Şişenin ağzı gibi detayları kömür kalemin ucunu iyice inceleterek çalışın. Ardından bardağa dönün, sağ yanındaki gölgeli bölgeyi oluşturmak için kaleminizi biraz daha bastırarak kullanın. Solundaki ve üst tarafındaki ışıklı bölgeleri boş bırakın.

5) Sürahi üzerinde çalışın Çizimini tamamladığınız bölgelerin üzerine bir parça kağıt yerleştirin ki, kurşun kalem kağıt üzerinden dağılıp resminizi kirletmesin. Ardından sürahiyi gölgelendirmeye başlayın. Yine ışık alan bölgeleri açıkta bırakarak dikey çizgilerle gölgelendirme yapın.

bardak çizimi

6) Sürahiyi biraz koyultun Kademe kademe ilerleyerek nesnelerin üzerine düşen gölgeleri koyulaştırın. Gerek gördünüz alanlarda ışığı belirginleştirmek için silginiz ile kurşun kalem lekelerini silerek daha parlak ışık olurturabilirsiniz.

şişe çizimi

A Kağıda yerleştirme Nesnelerin detaylarına girmeden önce kompozisyon genel hatlarıyla kağıda yerleştirildi ve objelerin birbirlerine olan orantıları kontorl edildi. B Kurşun kalem kullanmak Hata yapma ihtimaline karşı taslak 2B kalemle çizildi. Ardından çalışma kömür kalemle tamamlandı. Kömür kalem neredeyse tüm kurşun kalem izlerini gizledi. Unutmayın kurşun kalem kömür kalemden daha açık tonlar yaratır ve daha yumuşak bir sonuç verir. C Üç boyutlu görüntü Natürmortta gördüğünüz üç nesne de yuvarlak forma sahipler. Bu etkiyi kağıda taşımak için kontür çizmek yeterli olmayacaktır. Bu sebeple gölgelendirme, objelerin formlarını ortaya çıkaracak şekilde yapıldı.

natürmort

Sayfalar:12»